Język uzbecki

Współczesny język uzbecki wywodzi się z rodziny języków tureckich z grupy uralo-ałtajskich i jest oficjalnie urzędowym językiem w Uzbekistanie. Dane o ilości ludzi mówiących w tym języku są różne. Według danych spisu powszechnego z roku 1989 językiem uzbeckim na terenie byłego Związku Radzieckiego mówiło około siedemnaście milionów osób. Poza Uzbekistanem język ten był w przeszłości używany przede wszystkim w Afganistanie, gdzie nadal posługuje się nim jeszcze ponad milion osób. Uzbeckim posługują się również Uzbecy mieszkający w sąsiednich republikach środkowoazjatyckich: Kazachstanie, Kirgistanie i azjatyckiej części Rosji, Turkmenistanie oraz w Chinach.

Niewielkie skupiska emigrantów uzbeckich posługują się także tym językiem w Australii, Izraelu, Niemczech, Turcji, na Ukrainie w Stanach Zjednoczonych. Specyfiką języka uzbeckiego jest całkowity brak harmonii wokalicznej, która jest typowa w spokrewnionym języku tureckim. Bardzo silne wpływy języka perskiego uwidaczniają się w fonetyce i leksyce. Widać w nim również liczne wpływy rosyjskie oraz arabskie. Do roku 1927 język uzbecki zapisywany był z użyciem alfabetu arabskiego, a później próbowano wykorzystać alfabet łaciński.

Po roku 1940 pojawiła się cyrylica. Oficjalny zapis współczesny (od 1992 r.) wykonywany jest z użyciem alfabetu łacińskiego, ale cyrylica jest nadal w powszechnym użyciu. Nie zniknął także całkowicie alfabet arabski – z powodzeniem wykorzystują go nadal Uzbecy mieszkający na stałe w Afganistanie oraz Chinach..

2 odpowiedzi do “Język uzbecki”

  1. Cześć wszystkim, tekst miły, ale autor powinien więcej rozwinąć temat. Ale czytało się to ogólnie fajnie. Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcam dozapoznania się. Widać, że koleś zna się na temacie. Pozdrawiam

  2. Bardzo praktyczny materiał, rozwiał moje negatywne nastawienie i pogłębił wiedzę. Dzięki niemu przeanalizowałam temat i pozyskałam wiedzę. Oglądałam wiele stron internetowych poszukując informacji na ten temat i wreszcie udało mi się znaleźć to, czego szukałam. Wyrazy uznania dla Twórcy tekstu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.