Język łotewski

Jeden z nielicznych w Europie języków grupy bałtyckiej. Językiem łotewskim porozumiewa się względnie niewielka liczba osób – aktualnie oblicza się ją na około dwa miliony ludzi – głównie mieszkańców samej Łotwy. Język łotewskim jest bliskim kuzynem języka litewskiego i wraz z nim stanowi bałtycką podgrupę języków indoeuropejskich.

Specyficzną ich cechą jest to, że zachowały bardzo dużą liczbę archaicznych cech prajęzyków z tej rodziny. Język łotewski i litewski różnią się przede wszystkim tym, że język łotewski w czasie dość burzliwej historii tego rejonu świata był pod silnym wpływem języków ugrofińskich, słowiańskich i germańskich. Zaowocowało to ostatecznie licznymi zmianami pod względem gramatyki.

Również wiele słów łotewskich powstało w wyniku zapożyczeń z niemieckiego, szwedzkiego i rosyjskiego. Aktualnie – jak w większości krajów europejskich – największy wpływ na ewolucję łotewskiego ma język angielski. Łotwa odzyskała niepodległość w roku 1991 i wtedy też władze tego kraju ustanowiły język łotewski jako język urzędowy.

Rozpoczęła się też silnie zakrojona kampania na rzecz upowszechniania języka łotewskiego także wśród mniejszości etnicznych – przede wszystkim wśród zamieszkujących Łotwę Rosjan. Język łotewski zapisywany jest z pomocą zmodyfikowanego do jego potrzeb alfabetu łacińskiego. Nie występują w nim litery „q”, „w”, „x” oraz „y”.

Za to dodane zostały litery ze znakami diakrytycznymi. Pełen alfabet łotewski składa się z trzydziestu trzech znaków, a wiele liter ma charakter silnie fonetyczny..

3 odpowiedzi do “Język łotewski”

  1. Wyszukując informacji w tym temacie zawędrowałam chyba na sam koniec internetów, jednak nie znalazłam tam nic wartego uwagi. Dopiero teraz natrafiłam na rzetelną i cenną informację. Jestem pełna podziwu dla kompetencji autora i jego talentu do celnego formułowania koncepcji. Dziękuję za przydatną wiedzę i sprawdzone informacje.

  2. Dobry dzień czytelnikom! Nieźle, zajawiła mnie teza zaprezentowana w powyższym poście, na własną rękę by się na coś podobnego myśle nie wpadło. Piszący posiada zdecydowanie nietuzinkowe spojrzenie do sprawy. Uważam, iż dobrze zastanowić się nad jego opiniami, bo bywają wartościowe, godne uwagi, no a osoba pisząca jest dużym coachem dla ludzi.

  3. Cześć! Dobrze przerzuca się wszystko, co jest przedstawione w powyższym tekście. Od razu widać, ktoś kto publikację napisał, posiadał spore pojęcie o przedmiocie sprawy. Główna myśl wpisu była dla innych pomocna i na pewno również w przyszłości skorzystam z przedstawionych tu porad. Żegnam i życzę jeszcze wielu trafionych tekstów w zbliżonym charakterze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.