Język angielski

Dla wielu może być zaskoczeniem, że angielszczyzna wywodzi się z grupy zachodnich języków germańskich. Powszechnie angielski używany jest na terenie Wysp Brytyjskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Republice Południowej Afryki. Co ciekawe, Wielka Brytania używa angielskiego jako języka urzędowego, mimo że żaden z tych krajów nie posiada żadnych oficjalnych ustaleń dotyczących ich języków urzędowych.

Angielski aktualnie stał się jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej używanych języków świata. Praktycznie, jeżeli ktoś wybiera się do obcego kraju bez znajomości języka lokalnego, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że komunikacja będzie możliwa z użyciem angielszczyzny. W kontaktach handlowych ten język już teraz odgrywa znaczącą rolę w komunikacji międzynarodowej.

Aktualnie to właśnie język angielski jest największym na planecie źródłem zapożyczeń językowych. Do zapisu języka angielskiego stosowany jest alfabet łaciński w wersji składającej się z dwudziestu sześciu znaków. Pisownia angielska nie jest jednolita – w zależności od regionu geograficznego występują w nim znaczące różnice w wymowie oraz pisowni.

Poszczególne warianty mogą też różnić się wyraźnie akcentem – tak jak ma to miejsce w przypadku angielskiego znanego z Wysp Brytyjskich i Stanów Zjednoczonych. Te różnice bywają często wręcz powodem do niewybrednych żartów. Niemniej jednak po samym akcencie można łatwo rozpoznać, czy na przykład występujący w telewizji aktor jest Amerykaninem czy Brytyjczykiem.

.