Język afrikaans

Język ten należy do afrykańskich języków pochodzenia indoeuropejskiego z dolnosaksońskiej gałęzi zachodnich języków germańskich. Jest on ojczystym językiem południowoafrykańskich Koloredów oraz białych Afrykanerów.

Afrikaans powstał z połączenia kulturowego, jaki miał miejsce w XVII wiecznej Kolonii Przylądkowej – wyniknął on z połączenia języka malajskiego i portugalskiego z dialektami niderlandzkimi. Wynikało to głównie z tego, że kolonizujący południową Afrykę urzędnicy Kompanii Wschodnioindyjskiej pochodzili z Holandii i Niemiec oraz – w nieco mniejszej liczebności – ze Skandynawii i Francji.

Koloniści mówiący po niderlandzku dali podwaliny pod powstanie Burów, którzy znowu są przodkami współczesnych Afrykanerów. Wpływy malajskie i portugalskie dla odmiany wpisały się w język afrikaans za sprawą niewolników przywożonych w ten rejon do pracy.

To oni właśnie posługiwali się głównie tymi językami. Sprawia to, że afrikaans jest prawdziwie niezwykłą zbitką różnych kultur, ras, religii i sposobów komunikacji.

Na początku nie cieszył się on wielkim uznaniem – uznawany był za język niewykształconych rolników, prymitywnych Koloredów i Hotentoów. Większość języka afrikaans (niemal dziewięćdziesiąt procent) wywodzi się ze słownictwa niderlandzkiego.

Rozróżniamy w nim trzy podstawowe warianty dialektyczne: przylądkowy, afrikaans znad Rzeki Pomarańczowej oraz afrikaans znad wschodniej granicy. Aktualnie język afrikaans pełni rolę języka urzędowego w Republice Południowej Afryki zastępując wcześniej używany czysty niderlandzki.

.